czwartek, 18 lipca 2013

Freestival Żerków 2013 za nami, Szymo leci do Tokio

Szymon Skalski wygrał wyjazd do Tokio na Mistrzostwa Świata Red Bull Street Style 2013. Wyjazd do Japonii był jedną z nagród, które czekały na zwycięzcę konkurencji battle żerkowskiego Pucharu Polski.

Freestival Żerków to prawdopodobnie największy turniej freestyle football w te wakacje w Polsce, bowiem zjechało się na niego ponad 80 zawodników. Nie są to jednak wszyscy, którzy wcześniej się deklarowali. W ostatnich dniach przed eventem wiele osób odwołało swój przyjazd.

Na cały turniej składało się kilka konkurencji - battle, routine, sick three, groundmoves i street soccer. Każda bez wyjątku dostarczała wielkich emocji zarówno biorącym udział jak i obserwującym.
W czwartek w Szkole Podstawowej w Żerkowie zakwaterowano wszystkich zawodników, a w piątek rozegrano eliminacje do konkurencji battle i iron man. Eliminacje w pierwszej konkurencji rozegrano na zasadzie piętnastu czteroosobowych grup.  Już na tym etapie można było dostrzec dwóch zdecydowanych faworytów tej drugiej dyscypliny - mieszkańców Wrocławia,  Sebastiana Kuduka i Pawła Skórę.

W sobotę rozegrano fazę 1/16 Pucharu Polski. Do tego etapu zakwalifikowało się 30 zawodników z 1 i 2 miejsc w grupach i dwóch tzw. "lucky looserów", czyli osoby, które przegrały w grupie, ale zostały promowane dalej przez sędziów, by uzupełnić stawkę do 32 zawodników. Ten etap obył się bez większych niespodzianek nie licząc porażki Lotara z Robertem Guzikiem, który potem okazał się największą sensacją całego turnieju.

W niedzielę nastąpił wielki finał rywalizacji w Żerkowie. Najpierw  na boisku przy Zespole Szkół rozegrano turniej street soccera, którego zwycięzcą został Cyprian. Kolejną konkurencją był turniej groundmoves, który wygrał człowiek z Żerkowa, Fichu. Po tych finałach nadeszła pora na routine, czyli pokaz. Zwycięzcą został Ziomal, który zaprezentował swoje umiejętności pod przygotowaną wcześniej muzykę.

Po tej konkurencji rozegrano finały zawodów battle, od etapu 1/8 finału. W przerwach pomiędzy battlami dekorowano kolejnych laureatów poszczególnych dyscyplin. W czołowej czwórce Freestivalu znaleźli się Dawid Ziomek, który walczył o finał z Pawłem Skórą i Dawid Krzyżowski z Szymonem Skalskim naprzeciwko. Do finału awansowali Skóra i Szymo. W pojedynku o trzecie miejsce Ziomal pokonał Krzyżowskiego, a bilet do Tokio wygrał Szymo.

Są to jednak suche informacje na temat tego, co się działo w Żerkowie. Próba przekazania czytelnikom dawki emocji z Freestivalu już w ten weekend.